Épületfa

 

A ma embere által használt természetes és mesterséges anyagok korában épp úgy jelentős szerepe van, mint az elmúlt évszázadokban, évezredekben volt.
Szerszámainknak, használati tárgyaink jelentős részének anyaga. Vízi és szárazföldi járműveink a legutóbbi évszázadig szintén elsősorban faanyagból készültek.
A legősibb építőanyag előnyös tulajdonságai miatt ma is nélkülözhetetlen: könnyű, jó hő- és hangszigetelő, megmunkálása nem igényel különleges szerszámokat. Szilárdsági jellemzői kiválóak, tapintása természetes, színe, rajzolata változatos és összetéveszthetetlenül egyedi. Jelenléte környezetének kellemes hőérzetet nyújt.

Tizenkétszer jobban szigetel, mint a beton, négyszázszor jobban, mint az acél. Könnyű, mégis nagy szilárdságú. A fenyő fája tizenhatszor könnyebb az acélnál, ötször a betonnál. Kedvező szilárdsági tulajdonságait is figyelembe véve, nyolcad olyan súlyú épületet lehet építeni fából, mint beton és tégla használatával.

Az elsődleges fafeldolgozó-ipar állítja elő azokat a fűrészipari fatermékeket vagy fűrészárukat (deszkák, furnérok, lemezek, bútorlapok stb.), amelyeket a további feldolgozás szempontjából alapanyagnak tekint a másodlagos fafeldolgozó-ipar (vagyis az asztalosüzemek, bútorgyártók és egyéb fafeldolgozók). A fűrészáru jó minőségű rönkből fűrészeléssel előállított fatermék, amely a méreteitől függően, azzal összhangban lehet deszka, palló, gerenda, léc, zárléc stb.

A fűrészáruk méreteit, kialakítását és azok minőségi osztályba sorolását Magyarországon szabvány írja elő. A fűrészipar termékeit felhasználási szempontból szelvényáruk, bányászatban használatos fűrészáruk, vasúti felhasználású fűrészáruk és egyéb vegyes fűrészáruk csoportjába lehet sorolni.

Építőipari felhasználhatóság: faházak, faváz-szerkezetek, tetőszerkezetek, hidak, felüljárók, lépcsők, dobogók, támfal,  móló.